Dětské sklářské sympozium

28/06/2024
Výtvarný obor

Naše žákyně Anna Klozová vyhrála se svým obrázkem - Obyvatelé planety Sklo, krajské kolo celorepublikové soutěže YGS (Young glass symposium). Toto bienále pořádají Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově, Sklárny Pačinek Glass Kunratice u Cvikova a ZUŠ Mšeno u Mělníka. Hlavním patronem a zároveň i jedna z porotkyň této soutěže je významná česká návrhářka a profesorka oděvního designu Liběna Rochová.
Na sympoziu 20. června 2024 se sjeli zástupci všech českých krajů a hosté z Německa. Dětští vítězové zvládli během čtyř dní vytvořit trojrozměrné skleněné objekty s pomocí sklářských mistrů a učitelů, rodičů i svých učitelů ze ZUŠ. Hned v neděli 23. června odstartovala vernisáží v Severočeském muzeu v Liberci putovní výstava skleněných děl. Při této akci si děti převzaly certifikát a skleněnou cenu.
Naše žákyně Anička měla štěstí, že si mohla vyzkoušet hned několik sklářských technik, např. malovaní na sklo, skleněnou mozaiku, ale hlavně pracovat vedle sklářského mistra Jiřího Pačinka na jeho sklářské huti.
Kromě práce na skleněných objektech čekaly děti a jejich doprovod také výlety po okolí. Projely se lodí po Máchově jezeře, zažily podvečer na huti Jiřího Pačinky s jeho sklářskou show a navštívily Křišťálový chrám.
Velké dík patří všem pořadatelům a sklářským učitelům, protože tato jedinečná zkušenost je zážitkem na celý život nejen pro všechny zúčastněné děti, ale i pro jejich rodiče i učitele.

foto